Braki

Braki w WSMK

Wielki spis modeli kartonowych to projekt, który zapewne nigdy się nie skończy. Z uwagi na jego obszerność nie sposób podać nawet przybliżonego terminu, kiedy jego zawartość obejmie prawie wszystkie modele, które powinny się tu znaleźć.
Na tej stronie zestawiłem informacje o modelach, o których istnieniu wiem, ale które w spisie nie zostały jeszcze ujęte. Częściowo wynika to z braku czasu, częściowo z braku informacji.

W przypadku braków proszę osoby mogące coś wnieść do spisu o przesyłanie informacji na adres administratora lub dzielenie się nimi na Forum Konradusa.

W spisie nie są umieszczone jeszcze następujące modele:

Kartonówka, Kartonowy Fan
Nie uwzględniono jeszcze modeli i dodatków do modeli umieszczanych w tych dwóch pismach. Dane te sš stopniowo wprowadzane do spisu.
HMV
Modele tego wydawnictwa nie były jeszcze wprowadzane do spisu.
Modele najnowsze
Modele najnowsze nie zawsze są wprowadzane na bieżąco do spisu.
Modele przedwojenne
Przed wojną Liga Morska i Kolonialna wydawała modele okrętów z kartonu. Zestawy zawierały tekturę na szkielet oraz plany modelu. Tak wydano m.in. okręt "Gryf". Osoby mogące wzbogacić spis w takim zakresie proszone są o kontakt.
Modele publikowane w Internecie
Różne modele są publikowane tylko w Internecie. Oprócz modeli reklamowych oraz "wydawnictw" internetowych pojawiają się też świetne opracowania hobbystów, jak V-1 w skali 1:24. Osoby, które natknęły się w Internecie na takie modele, proszę o kontakt. W spisie nie będą jednak umieszczane modele mające charakter bardziej zabawek niż modeli.


(c) Tomasz Żmijewski vel Orinoko 2003-2006